Voor het eerst in het bestaan van de Verkiezing Docent van het Jaar is een docent van Van Hall Larenstein de winnaar. Jeroen Breidenbach (33), praktijkdocent bij Diermanagement, pakte 25% van de bijna 1600 stemmen.
Matthijs Post, een van zijn studenten, verraste hem tijdens een practicum met een grote bos bloemen. In het kleine laboratorium was het dringen met de vijf aanwezige studenten, een meegekomen collega en de fotografen van Van Hall Larenstein en de Leeuwarder Studentenkrant. “Ik ben sprakeloos”, mompelde de Docent van het Jaar 2025. Jeroen had dit nooit verwacht. Hij zag wel wat promotie voor het stemmen voorbijkomen op de socials en de schermen in het schoolgebouw, maar hij had geen idee wat dit los zou maken.
Wie is deze onverwachte winnaar? “Als jong broekje ging ik in 2010 vanuit de Zaanstreek naar Van Hall Larenstein om te studeren. Ik heb heel bewust voor deze hogeschool gekozen, want planten en dieren hielden mij in mijn jeugd al bezig.” Jeroen was erg leergierig en wist in het eerste jaar de docenten al regelmatig af te troeven. “Als wij als groepje om een docent heen stonden terwijl wij vogels aan het spotten waren, verbeterde ik achterin zijn waarnemingen. Ik heb toen al eens een les overgenomen.” Dit gedrag viel op bij de opleiding Diermanagement, want in zijn tweede jaar werd hij gevraagd om student-assistent te worden en practica te geven.
Alhoewel het moeilijk is om dat van jezelf te zeggen, weet Jeroen wel waarom hij zo populair is. “Ik denk dat ik ze aansteek door mijn enorme passie voor dieren. Mijn eigen verhaal van student naar docent inspireert natuurlijk ook.” Hij probeert altijd op een aantrekkelijke manier de praktijk aan de theorie te koppelen. “Ik werk het liefst met externe partners, zoals de Gemeente Leeuwarden. En blijven vernieuwen. Zo startte ik onlangs een vogelringstation voor wetenschappelijk onderzoek.”
Steekt Jeroen ook iets op van zijn studenten? “Sowieso als mens, want mijn studenten zijn zo divers qua achtergrond. Die jeugdervaringen nemen zij mee in de lessen. Verder zijn studenten alert in het toepassen van nieuwe technieken zoals AI. Fascinerend hoe afstudeerders daardoor werkbare innovaties toevoegen aan ons vak.”
Een Docent van het Jaar moet ongetwijfeld tips hebben voor zijn collega’s. “Altijd oog hebben voor de situatie van de student. Als zij bij mij komen en vragen wat ik wil, dan antwoord ik ‘wat zou jij willen?’. Dat maakt studeren veel prettiger. De belangrijkste tip is ook het moeilijkste uit te voeren: blijf 100% bereikbaar voor je student. Dat is geen gemakkelijk opdracht. Als je niet oppast, slokt het onderwijssysteem steeds meer contacttijd op. Al die overleggen zorgen voor veel ruis op de lijn met de student.”
Jeroen Breidenbach laat zich er niet door ontmoedigen. Hij loop met een brede glimlach met zijn boeket het lokaal uit. En dat een dag voor zijn trouwfeest. Betere timing had niet gekund.
De top 5 van 2025
-
- Jeroen Breidenbach Van Larenstein
- Olivier Oostelbos NHL Stenden
- Mark Siderius Van Hall Larenstein
- Karin van der Borght Van Hall Larenstein
- Tomas Cornwell Van Hall Larenstein